Pierwszy lot

Podróż na Kretę w czerwcu 2022 roku była dla nas pierwszym rodzinnym lotem. Byliśmy tym faktem mocno przejęci, choć wszystko organizowało nam biuro podróży Grecos, a sam przelot był czarterowy (uproszczone zasady odprawy). Czytaliśmy tomy regulaminów linii lotniczych Buzz, wgłębialiśmy się w zasady przewozu bagaży. Na końcu okazało się jednak, że wszystko poszło raczej zgrabnie i bezstresowo.
 
Do wykonania na lotnisku macie trzy główne kroki:
  • Odprawa.
  • Kontrola bezpieczeństwa.
  • Wejście na pokład samolotu.

 

Przed odlotem

Wylot z lotniska Katowice-Pyrzowice mieliśmy wyznaczony na 04:45. Warto jednak sprawdzić dzień przed podróżą, czy godzina ta nie zmieniła się. Można to zrobić na tablicy lotów, która dostępna jest on-line na stronie lotniska. Jeżeli skorzystacie z oferty Grecos, biuro podróży będzie wysyłać Wam informacje o numerze lotu oraz godzinie odlotu za pośrednictwem SMS. Jeżeli dojedziecie na lotnisko własnym samochodem, warto zorientować się wcześniej w temacie parkingów (jest ich wiele) i wybrać jeden, któremu powierzycie Wasz pojazd na czas urlopu. My korzystaliśmy z usług Parkingu Atmosfera. Zarezerwowaliśmy miejsce kilka tygodni przed odlotem przy pomocy strony internetowej parkingu. Zapłaciliśmy 120 zł za tydzień. W ramach tej usługi mieliśmy zapewniony transport na lotnisko w dniu wylotu i z lotniska w dniu powrotu (po odebraniu bagaży dzwonicie na numer parkingu i za kilka minut przyjeżdża po Was miły Pan pod sam terminal C).
 

Odprawa

Odprawa (check-in) w liniach Buzz rozpoczyna się na 2 godziny 40 minut przed odlotem. Pamiętajcie jednak, że każdy przewoźnik może mieć inne zasady w tych kwestiach. My byliśmy około 2:10 na lotnisku (nie pospaliśmy tej nocy). Jeżeli przeloty organizuje Wam biuro podróży, musicie stawić się przy określonych stanowiskach odpraw (można odczytać je z tablicy lotów) jedynie z dowodami osobistymi (oczywiście dotyczy to podróży do krajów Strefy Schengen).

 
Podczas odprawy nadajecie bagaż rejestrowany (ten, którego nie zabieracie ze sobą do przestrzeni pasażerskiej samolotu) i otrzymujecie karty pokładowe, bez których nie wejdziecie do samolotu. To najważniejszy dokument, pilnujcie go dobrze! Pamiętajcie też, że odprawa kończy się zwykle około 40 minut przed odlotem. Warto więc pojawić się odpowiednio wcześnie, by spokojnie odbyć tę pierwszą z lotniskowych procedur. Im bliżej końca odprawy, tym kolejki (i nerwy) większe.
 

Bagaż

Wiele osób zastanawia się pewnie nad zasadami przewozu bagażu. Tutaj też każdy przewoźnik ma swoje wewnętrzne przepisy. Dotyczą one liczby, rozmiaru oraz wagi dopuszczalnych bagaży podręcznych oraz rejestrowanych.
 
Bagaż podręczny (jak sama nazwa wskazuje) możemy zabrać ze sobą na pokład samolotu i umieścić go w specjalnym schowku nad głową lub pod siedzeniem. Musi on mieć określone rozmiary i ciężar. W przypadku wczasów zorganizowanych przez biuro podróży, nasz przewoźnik dopuszczał jeden bagaż podręczny na osobę o maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 20 cm i wadze nie przekraczającej 10 kg. Przekroczenie tej wagi może skutkować koniecznością przepakowania walizek tak, aby mieściły się w limitach. 
 
Bagaż rejestrowany może być większy (u wspomnianego przewoźnika był podany jedynie limit wagi do 20 kg). Musimy nadać go w momencie odprawy i trafi on później do luku bagażowego (nie będziemy mieli do niego dostępu). Każda sztuka bagażu jest opisana specjalnym kodem, a Wy dostajecie naklejki potwierdzające jego nadanie (zwykle przyklejane są one do kart pokładowych). Jeżeli okaże się, że bagaż przekracza dopuszczalny ciężar, będziemy musieli dopłacić za każdy kilogram powyżej normy (na lotnisku w Chanii było to 11 Euro za kg). Dobrym rozwiązaniem jest zakup wagi do bagażu (koszt około 30 zł) i skontrolowanie ciężaru walizek przed odprawą. Po przylocie, będziecie musieli poczekać (trzeba uzbroić się w cierpliwość) na odbiór bagażu rejestrowanego przy wskazanych (na tablicach elektronicznych w terminalu przylotów) taśmach.

Kontrola bezpieczeństwa

Po odprawie udajemy się do bramek kontroli bezpieczeństwa. Zostaniemy poproszeni o wyjęcie na specjalne tacki wszystkich metalowych przedmiotów z bagażu oraz zdjęcie zegarków czy pasków z metalowymi klamrami, na które mogą reagować wykrywacze metali. Zatem wszystkie klucze, tablety, komórki, laptopy, aparaty fotograficzne, ładowarki itp. powinny znaleźć się na taśmie. W tym momencie przechodzą też test nasze walizki. Powinny pasować do wspomnianych tacek. Jeżeli są za duże, może to oznaczać, że przekraczają dopuszczalne rozmiary bagażu podręcznego. Uważajcie więc na to, co zabieracie ze sobą. Bagaż zostanie prześwietlony specjalnym skanerem, a Wy przejdziecie przez bramki. Może się zdarzyć, że zostaniecie poproszeni na bok i dokładniej przeszukani lub sprawdzeni specjalnymi detektorami na okoliczność kontaktu z materiałami wybuchowymi. Przeszedłem taką procedurą na lotnisku w Katowicach. Trwa to raptem kilkadziesiąt sekund, więc bez obaw.
 
Na pewno warto poczytać o tym, jakie przedmioty można przewozić w poszczególnych typach bagażu. Regułą przestrzeganą ściśle jest na pewno zakaz wnoszenia na pokład samolotu płynów zakupionych poza halą odlotów. Jeżeli ktoś chciałby w bagażu podręcznym przenieść napoje o pojemności większej niż 100 ml, zostanie poproszony o ich pozostawienie na stołach przed bramkami kontroli bezpieczeństwa. Listy przedmiotów zabronionych znajdują się na stronach internetowych odpowiednich przewoźników. Radzę zapoznać się z nimi dobrze, żeby uniknąć przykrych niespodzianek na starcie wymarzonych wakacji.

 

Wejście na pokład samolotu

Po przejściu kontroli bezpieczeństwa udajemy się do hali odlotów. Możemy zakupić tutaj napoje (te możemy już swobodnie wnieść do samolotu), jedzenie czy napić się kawy. Jednak aby dokonać jakichkolwiek zakupów w rejonie hali odlotów musimy mieć przy sobie kartę pokładową. Jej kod kreskowy jest skanowany przy kasie. Oczekujemy tam na rozpoczęcie procesu wpuszczania na pokład samolotu (boarding), które następuje zwykłe około 40 minut przed startem. Musimy odnaleźć właściwą bramkę (gate). Jej numer wyświetla jest na tablicy lotów.
 
 
Przez bramę zostaniemy wpuszczeni do rękawa i na pokład samolotu lub na miejsce, z którego zabierze nas specjalny lotniskowy autobus. W tym momencie przeprowadzana jest zwykle kontrola karty pokładowej i jej zgodność z dowodem osobistym pasażera. Pamiętajcie, że proces wpuszczania na pokład samolotu kończy się około 20 minut przed odlotem. To ostatni etap lotniskowej drogi. Jeżeli przez niego przejdziecie, pozostanie Wam odnalezienie miejsca w samolocie, umieszczenie bagaży podręcznych w schowkach, wyluzowanie i cieszenie się lotem.

Powodzenia!