Barcelona - Sagrada Familia

Niezwykłe miejsce. Secesyjna świątynia zaprojektowana przez wybitnego wizjonera Antoniego Gaudiego. Budowana od 1882 roku z dobrowolnych datków (od pewnego czasu także z wpływów z biletów) zgodnie z wolą architekta. Aktualne szacunki mówią o tym, że bazylika zostanie skończona dopiero w 2033 roku. W setną rocznicę śmierci Gaudiego (2026) ukończona zostanie najwyższa wieża Jezusa Chrystusa.

Stan prac w listopadzie 2023.

Nie chcę opisywać Wam dokładnie Sagrady, mnóstwo informacji znajdziecie bowiem w sieci i książkach. 

Napiszę o swoich wrażeniach z wizyty w tej niezwykłej świątyni.

Po pierwsze zdecydowanie polecam Wam wejście do środka. Wiem, że nie jest to tania impreza, ale uwierzcie mi: nigdy lepiej nie wydałem pieniędzy na zwiedzanie jakiegoś miejsca. Jeżeli staniecie u stóp Sagrady, musicie wejść do środka. Szokują mnie statystyki, które mówią o tym, że tylko co piąty turysta, który ogląda bazylikę z zewnątrz, wchodzi do środka. Uważam to za olbrzymi błąd, bo choć fasady świątyni są bardzo efektowne, to nie mogą się żadną miarą równać z tym, jakie wrażenia pozostawi w Was wejście do środka w słoneczne popołudnie.

Portal wejściowy od strony Fasady Narodzenia Pańskiego.

Jeżeli zdecydujecie się na zwiedzenie kościoła w środku, polecam ściągnięcie oficjalnej aplikacji Sagrada Familia i zakup biletów z wyprzedzeniem przynajmniej 2 tygodni. Posiadając kod rezerwacji, możecie ściągnąć do wspomnianej już aplikacji przewodnik audio. Korzystałem podczas zwiedzania z wersji 45-minutowej i serdecznie ją polecam.

Aktualnie (listopad 2023) cena pojedynczego biletu dla osoby dorosłej to 25 Euro.
Nie jest to mało, ale uwierzcie mi: naprawdę warto!

Nie chcę Wam też opisywać detalicznie wnętrza tej niezwykłej budowli. Liczę na to, że po prostu wejdziecie tam kiedyś sami i nie chcę Wam pisać co macie czuć i czym się zachwycić. Każdy z nas ma swoją własną wrażliwość i wzruszają nas różne rzeczy.

Generalnie konstrukcja wnętrza bazyliki miała w zamierzeniu genialnego architekta przypominać las. Motywy roślinne są bardzo żywe w projektach Gaudiego. Kolumny różnią się od siebie grubością i materiałem, z którego są wykonane. Wynika to z tego, iż mają różne zadania. Te z ich, które dźwigają wieże apostołów, są wykonane z czerwonego porfiru. Mniejsze i ciemniejsze kolumny są bazaltowe. 

Kolumnada Sagrady miała w zamyśle Gaudiego przypominać las.

Olbrzymie okna witrażowe dają odwiedzającym wnętrze Sagrady szansę na doświadczenia wręcz mistyczne. Słońce wpadające przez nie rozświetla wnętrze świątyni w sposób trudny do opisania. Na wschodniej fasadzie Gaudi umieścił witraże w zimnych kolorach (zielony, fioletowy, niebieski). Jeżeli przyjdziecie więc do bazyliki przed południem, wnętrze rozświetlone będzie chłodnymi barwami.

Okna witrażowe we wschodniej fasadzie.

Okna w fasadzie zachodniej wyposażone zostały w witraże o barwach ciepłych (pomarańczowy, czerwony, żółty).   

Okna witrażowe w fasadzie zachodniej.

Za radą mojego przyjaciela udaliśmy się do bazyliki w okolicach godziny 14:00. Liczyliśmy więc na ciepłe kolory we wnętrzu świątyni. Nie pomyliliśmy się. Przez kilkanaście minut byliśmy świadkami mistycznego wręcz świetlnego widowiska. Trudno to opisać słowami.

Wnętrze kościoła w okolicach godziny 14:30 (listopad).

Na ścianach obserwować można było przez krótki czas niesamowitą barwną mozaikę.

Kolory we wnętrzu Sagrada Familia w słoneczne popołudnie.

Mam nadzieję, że moje słowa i zdjęcia przekonały Was do tego, że wejście do Sagrada Familia jest tym, co musicie zrobić, będąc w stolicy Katalonii. Mam nadzieję wrócić tam, gdy budowa świątyni zostanie zakończona.

Ciekawostki

  • Gaudi nie chciał, by "dzieło człowieka przewyższało dzieło Boga", dlatego zaprojektował Sagradę tak, by jej najwyższa wieża Jezusa Chrystusa (ma być gotowa do 2026 roku) nie sięgała wyżej niż barcelońskie wzgórze Montjuic.

  • Jedna z rzeźb na Fasadzie Męski Pańskiej (poniżej ukrzyżowanego Jezusa, w scenie ze świętą Weroniką i chustą z wizerunkiem Chrystusa) ma rysy Antoniego Gaudiego.

    Antoni Gaudi i rzeźba wzorowana na nim.

    Rzeźba z lewej strony w scenie ze świętą Weroniką ma rysy architekta świątyni.

  • Ostatnie kilka miesięcy życia Gaudi spędził mieszkając w prowizorycznym warsztacie na terenie budowanej Sagrada Familia.